Jezdi jednoduše!

Jihomoravský kraj přináší cestujícím především na železnici modernizaci a zjednodušení při odbavování. Od června jsou přímo na vlakových nástupištích postupně instalovány první chytré validátory – malé automaty, pomocí nichž si cestující zakoupí potřebnou jízdenku. Validátorů bude celkem 300, na větších nádražích cestující najdou více než jeden. Od prosince bude také možné si jízdné zaplatit v automatech přímo ve vlacích Moravia. 
Vedle prodejní funkce budou mít chytré validátory i funkce informační – cestující se v nich dozví o aktuálních událostech v dopravě, odjezdech spojů z dané zastávky nebo libovolné další zastávky IDS JMK, a navíc bude možné se podívat na on-line mapu s aktuálními polohami vozidel.

Jak si koupit jízdenku z automatu?

1.       výběr jízdenky – buď ji najdete v nabídce nejčastějších cílů, nebo zmáčknete tlačítko rychlé jízdenky, pokud znáte počet zón, anebo si svůj cíl zvolíte přes tlačítko vyhledat cíl
2.       volba počtu jízdenek, slevy
3.       platba – kartou nebo nabitou dopravní peněženkou (klíčenka, samolepka). 
Cestující s papírovou jízdenkou si ji ve validátoru označí.

Validátor cestujícímu nevydá papírovou jízdenku, ta bude naopak přiřazena ke kartě, kterou zákazník zaplatil. Pro cestující, kteří nemají nebo nechtějí použít svoji platební kartu, je určená tzv. Dopravní peněženka. Jedná se o anonymní účet podobný bankovnímu účtu, na který si mohou nabít malou částku a pak místo bankovní karty platit některým ze zvolených nosičů – třeba klíčenkou, dopravní kartou nebo i samolepkou. Nosiče vyjdou na 30 Kč, dají se používat a nabíjet opakovaně v Kontaktních centrech IDS JMK, přímo ve validátorech nebo i on-line na eshop.idsjmk.cz.

Skip to content